Krzeczkowo – wieś gminy Mońki

Aktualności

W dniu 06.10.2018 r. w sali widowiskowej Monieckiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Krzeczkowo wieś gminy Mońki”, zrealizowanego w ramach „II Konkursu Oddolnych Inicjatyw Kulturalnych” mieszkańców gminy Mońki. Został on dofinansowany ze środków MOK oraz Gminy Mońki. Projekt sponsorowali też: Przewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski i właściciel schroniska dla zwierząt w Krzeczkowie Mateusz Oblacewicz. Jego końcowym efektem była książka pod w/w tytułem, opracowana przez niżej podpisanego i przeznaczona nieodpłatnie mieszkańcom Krzeczkowa.

Spotkanie zaszczycili swą obecnością: Przewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, pochodzący z Krzeczkowa, Józef Mozolewski, Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski oraz radny i sołtys wsi (pełniący jednocześnie honory gospodarza imprezy) Marek Iwanicki. Licznie przybyli też mieszkańcy Krzeczkowa, Moniek i okolicznych wsi.

Odświętny wystrój sali, kawa, herbata i „słodki poczęstunek” – wszystko to stworzyło sympatyczny nastój i atmosferę święta wiejskiej społeczności.

Uroczystość poprowadził Dyrektor Monieckiego Ośrodka Kultury Dariusz Gwiazda. Przedstawił on założenia i etapy realizacji, zgłoszonego przez grupę inicjatywną z Krzeczkowa (Marek Iwanicki, Mariusz Kotyński, Dariusz Kuc i Andrzej Jarocki), projektu.

Józef Mozolewski – pochodzący z Krzeczkowa, wspominał ze wzruszeniem i dumą lata dzieciństwa i młodości spędzone w środowisku wiejskiej społeczności. Zapewniał (a było to wyraźnie widoczne), że zawsze i wszędzie pamięta i podkreśla swoje związki z rodzinną miejscowością.

Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski podkreślił konieczność identyfikacji ze swoją miejscowością i potrzebę poznawania jej historii. Podziękował też inicjatorom i twórcom publikacji za propagowanie i upowszechnianie historii lokalnych „małych Ojczyzn”.

Autor publikacji – Tadeusz Skutnik, przedstawił najistotniejsze fakty związane z historią Krzeczkowa. Podkreślił rangę i znaczenie wsi jako najstarszej osady w naszym regionie oraz przybliżył, niepotwierdzone jeszcze do końca, tezy o początkach chrześcijaństwa na naszym terenie i istnieniu pierwszego, najstarszego kościoła na tzw. „Pisarowej Górze”. Podziękował też mieszkańcom za pomoc i udostępnienie zdjęć archiwalnych oraz podzielenie się z autorem cennym materiałem wspomnieniowym. Szczególnie ciepłe słowa skierował do sołtysa Marka Iwanickiego. Stwierdził, że był on motorem napędowym wielu przedsięwzięć i celów. Uczestniczył nawet w pracach nad oryginalnymi dokumentami dotyczącymi historii wsi w Archiwum Państwowym i Archiwum Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Organizował też spotkania oraz ustalał i realizował terminarz planowanych zadań.

W dalszej części spotkania głos zabrał wymieniony wcześniej sołtys Marek Iwanicki, który podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do sfinalizowania wydania publikacji. Przedstawiciele wsi wręczyli autorowi „słodki kosz”, a gospodarz wsi pierwszy egzemplarz książki.

Na zakończenie obecni na spotkaniu goście i mieszkańcy wsi otrzymali nieodpłatnie egzemplarze książki z autografami. Dzięki niej poznają oni lepiej barwną historię wsi oraz zanikające i wymagające kontynuacji, a zwłaszcza znajomości, miejscowe tradycje, zwyczaje, obrzędy i obyczaje.
Inicjatorzy przedsięwzięcia i autor mają nadzieję, że lektura książki i wspólna wymiana opinii przyczynią się do większej integracji mieszkańców wsi.

Spotkanie było okazją do wielu sympatycznych rozmów, często z dawno niewidzianymi znajomymi, czy krewnymi. Przeciągnęły się one do późnych godzin popołudniowych.