IZBA OBRZĘDOWA

Najlepsze eksponaty pokonkursowe z poszczególnych edycji Wojewódzkiego Przeglądu „Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych” oraz Powiatowego Konkursu „Na Choinkę Bożonarodzeniową” gromadzi Izba Zdobnictwa Obrzędowego Monieckiego Ośrodka Kultury.

Są tam przepiękne , tradycyjne pisanki, wykonane metodą batikową z terenów Moniek, Lipska, Jaświł, Białegostoku, Szudziałowa, Wiżajn, Sokółki, Augustowa, pisakowe z okolic Siemiatycz i Bielska Podlaskiego, a także skrobanki z Moniek, Kruszyna i Pomian. W Izbie znajdują się też  palmy wielkanocne, wykonane  przeważnie z  bukszpanu i udekorowane kolorowymi kwiatuszkami z bibuły lub piór. Występują także barwne kompozycje kwiatowe, którymi dawniej dekorowano ściany w mieszkaniach oraz wycinanki ludowe. Interesujące są pająki ze słomy lub trzciny ozdobione kolorowymi elementami z bibuły, a także z nasion dyni, grochu, fasolki czy łubinu.

Można też zobaczyć wspaniałe ozdoby choinkowe z tworzyw naturalnych : gwiazdy, gwiazdeczki, koszyczki, ptaszki, bombki z papieru, różnego rodzaju choineczki, wypiekane aniołki, barwne, kolorowe łańcuchy itp.

To w naszej Izbie można  podejrzeć najciekawsze wzory i uzyskać poradę na temat technik zdobnictwa. Korzysta z tego najmłodsze pokolenie jak i najstarsze z naszego regionu, a także grupy odwiedzające Mońki, np. ze Smoleńska, Włoch, Turcji, Brazylii itd.

OPIEKUN

Pani Katarzyna Gutowska
instr. ds. plastyki

ZWIEDZANIE IZBY

Jeśli Państwo są zainteresowani zwiedzaniem naszej Izby Obrzędowej zapraszamy do uprzedniego kontaktu w celu ustaleniu terminu i godziny.

Napisz do nas
tel. 85 716 24 64