II koncert u św. Brata Alberta

Aktualności

W sobotę 22 września br. w Kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach odbył się drugi koncert IX Monieckich Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u św. Alberta. Przed moniecką publicznością wystąpił Kwartet Dworski z Białegostoku w składzie: Piotr Przydworski – skrzypce, Piotr Krakowiak – skrzypce, Alicja Skwierczyńska – altówka, Grzegorz Vytlacil – wiolonczela.

Kwartet Dworski
Kwartet powstał w 1998 roku. Zespół tworzą muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W repertuarze Kwartetu znajdują się utwory od XVII do XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Zespół oprócz kompozycji Macieja Radziwiłła, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonina Dvořaka, Jana Sebastiana Bacha wykonuje również utwory muzyki współczesnej jak kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego czy Pawła Łukaszewskiego. W październiku 2014 roku Kwartet Dworski wziął udział w przedstawieniach „Kantaty o kawie ” Jana Sebastiana Bacha w Białostockim Teatrze Lalek.

Muzycy chętnie sięgają też po repertuar piosenki polskiej, stąd koncerty poświęcone kompozycjom Marka Grechuty czy Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, twórców Kabaretu Starszych Panów. W październiku 2013 roku Kwartet Dworski uczestniczył w Krakowie w konkursie na interpretację muzyki Marka Grechuty. Otrzymał w nim wyróżnienie oraz wystąpił w koncercie finałowym. Interpretacja piosenki „Muza pomyślności” znalazła się na płycie CD wydanej wraz z innymi utworami Gali Finałowej Grechuta Festival 2013. W marcu 2016 rok zespół wystąpił w koncercie Kuby Badacha „Tribute to Andrzej Zaucha – Obecny”.

Główną jednak pasją i celem zainteresowań Kwartetu pozostaje polska muzyka kameralna wykonywana również przy współudziale wokalistów. Pieśni Fryderyka Chopina , Mieczysława Karłowicza czy Stanisława Moniuszki to dzieła, do których muzycy chętnie powracają i wykonują na koncertach.