Święto Wsi 2021

Aktualności

12 września 2021 roku we wsi Ciesze odbyło się Święto Wsi – XIII Turniej Wsi Monieckich.

Święto Wsi jest wydarzeniem aktywizującym i integrującym społeczność wiejską. Jednocześnie stanowi przypomnienie dawnych tradycji i zwyczajów. Podczas Święta Wsi promowana jest twórczość ludowa. Realizowane jest to, między innymi, poprzez aranżację występów zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Wydarzenie nawiązuje do Świąt Ziemniaka organizowanych w gminie Mońki w latach siedemdziesiątych.

Impreza odbywa się co roku w innej miejscowości gminy Mońki. Prawo do przygotowywania święta zdobywa miejscowość, która w poprzednim roku zwyciężyła w Turnieju Wsi. W tym roku turniej odbył się w Cieszach, które prawo do organizacji imprezy wywalczyły w 2019 roku. Niestety przez pandemię wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2 impreza mogła odbyć się dopiero w tym roku.

O godz. 13.20 odbyło się uroczyste otwarcie Święta Wsi i turnieju. Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski oraz prowadzący – Dyrektor Monieckiego Ośrodka Kultury Dariusz Gwiazda powitali zawodników i przybyłych gości. W trakcie trwania turnieju na scenie pojawiały się zespoły śpiewacze takie jak: Wrzosy i Trzciannianki oraz Kapela Pana Głódzia z Moniek i Kapela Buraka. Organizatorzy przygotowali dla uczestników i gości imprezy bigos. Podobnie jak w latach poprzednich podczas tegorocznego Święta Wsi wystawione były stoiska Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Mońkach, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Mońkach, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mońkach oraz Podlaskiej Izby Rolniczej, gdzie rolnicy mogli uzyskać potrzebne im informacje.

W tegorocznym Turnieju Wsi Monieckich uczestniczyło 11 sześcioosobowych drużyn. Zespoły rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach takich: przetaczanie beli siana, dojenie krowy, mecz miotłowy, przewijanie papieru, “moja twoja”, wspinaczka czy układanie budowli z klocków. W tym roku pierwsze miejsce po raz trzeci wywalczyła wieś Przytulanka, drugie miejsce zajęła wieś Ciesze zaś na trzecim miejscu uplasowała się wieś Konopczyn. Dalsza kolejność: Kołodzież, Żodzie,Sobieski, Kropiwnica, Czekołdy,Dziękonie, Rybaki, Sikory. Nagrody wręczał Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski w asyście Mieczysława Kazimierza Baszko – Posła na Sejm RP oraz Błażeja Buńkowskiego – Starosty Monieckiego oraz sponsorów imprezy.

Całodzienny festyn zakończył się koncertem zespołu Orlando zaś gwiazdą wieczoru był zespół 4EVER.