Uroczystości 3 majowe

Aktualności

W piątek 3 maja mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Burmistrz Moniek, Zbigniew Karwowski, wygłosił przemówienie, podkreślając znaczenie tego historycznego dokumentu, a Pab Bogdan Bieliński wnikliwie przedstawił kontekst historyczny z roku 1791. Hołd bohaterom oddano poprzez złożenie kwiatów pod Pomnikami Pamięci co uczynili przedstawiciele władz lokalnych, a także instytucji samorządowych. Ceremonię uświetniły poczty sztandarowe i pieśń patriotyczne w wykonaniu zespołu Wrzosy. Dzień pełen refleksji i patriotyzmu zakończył koncert zespołu BiOACOUSTIC w Mediatece w Mońkach, który stanowił piękne zwieńczenie tych doniosłych obchodów.

Obchody te są przypomnieniem o trwałości wartości, które legły u podstaw najstarszej konstytucji w Europie. Wspólne świętowanie tej rocznicy to nie tylko okazja do zadumy nad przeszłością, ale również moment, w którym współczesne pokolenia mogą czerpać inspirację do kształtowania przyszłości naszego kraju w duchu solidarności i demokracji. Jest to dowód na to, że historia może łączyć, edukować i inspirować, niezależnie od upływu czasu.