Święto Wsi 2023

Aktualności

Święto Wsi 2023

27 sierpnia 2023 roku w Cieszach odbyło się Święto Wsi – XV Turniej Wsi Monieckich.

Święto Wsi jest wydarzeniem aktywizującym i integrującym społeczność wiejską. Jednocześnie stanowi przypomnienie dawnych tradycji i zwyczajów. Podczas Święta Wsi promowana jest twórczość ludowa. Realizowane jest to, między innymi, poprzez aranżację występów zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Wydarzenie nawiązuje do Świąt Ziemniaka organizowanych w gminie Mońki w latach siedemdziesiątych.

Impreza odbywa się co roku w innej miejscowości gminy Mońki. Prawo do przygotowywania święta zdobywa miejscowość, która w poprzednim roku zwyciężyła w Turnieju Wsi. W tym roku XV Turniej Wsi odbył się Cieszach.

O godz. 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie Święta Wsi i Turnieju Wsi Monieckich. Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski, Pan Dariusz Piontkowski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Jadwiga Zabielska Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Mateusz Oszczapiński Sołtys Wsi Ciesze powitali zawodników i przybyłych gości.

Podobnie jak w latach poprzednich podczas tegorocznego Święta Wsi wystawione były stoiska Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Mońkach, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Mońkach, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mońkach, Podlaskiej Izby Rolniczej oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Białymstoku, gdzie rolnicy mogli uzyskać potrzebne im informacje. Dodatkową atrakcją był pokaz sprzętu wojskowego 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina w postaci 4 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Dodatkowo 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej zachęcała do wstąpienia w ich szeregi.

W tegorocznym Turnieju Wsi Monieckich uczestniczyło 5 sześcioosobowych drużyn. Zespoły rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach takich: rurociąg, slalom bumper bale, przetaczanie beli słomy, dojenie krowy, rzutki, slalom w alko googlach, rzut podkową, przeciąganie opony, dwa ognie.

W tym roku drugi raz z rzędu pierwsze miejsce wywalczyła wieś Ciesze, na drugim stopniu podium uplasowały się Czekołdy. Dalsza kolejność to: Moniuszeczki i Sobieski. Nagrody wręczał Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski oraz Pan Adam Andruszkiewicz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oraz sponsorzy imprezy. Na koniec podsumowania Pan Mateusz Oszczapiński Sołtys Wsi Ciesze na scenie ogłosił, że z racji bardzo wyrównanej walki i różnicy jednego punktu przekazał organizację przyszłorocznego turnieju wsi Czekołdy. Podkreślił, że wpłynie to na pewno pozytywnie na dalszy rozwój imprezy a Święto Wsi służy przede wszystkim integracji terenów wiejskich i wszystkich mieszkańców Gminy Mońki.

Na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze Wrzosy oraz Kapela Jana C., Trzciannianki oraz Kryniczanki. Całodzienny festyn zakończył się koncertem zespołu Drefix i Orlando zaś gwiazdą wieczoru był zespół Boyfriend.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom oraz instytucjom rolniczym, które włączyły się do współorganizacji imprezy.

Partnerzy imprezy:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mońkach

KRUS Oddział Terenowy w Mońkach

Podlaska Izba Rolnicza

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mońkach

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Białymstoku

Sponsorzy Święta Wsi 2022

STAMOT – Piotr Możejko

WIPASZ – POLMARSZ – Leszek Rutkowski (Blattin)

Bogdan Trykoszko –

Bank Spółdzielczy w Mońkach

FAST EVENT

ZGKiM MOŃKI

Bar Pod Gajem – Krzysztof i Julita Grygo

KBS Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Mięsnego

Rzeźnia Braci Szypcio

BUD BAU Edward Bajkowski

KOBA

Marian Magnuszewski

Bank PKO Oddział w Mońkach

Starostwo Powiatowe w Mońkach

Pizzeria Dobry Klimat

Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa Spólka z o.o.