Wycieczka Szlakiem Rękodzieła

Wyjazd odbył się 22.07.2021 r. Głównym celem wyjazdu było odwiedzenie artystów słynących z tradycyjnego rękodzieła zajmujących się tzw. ginącymi zawodami.

Pierwszym przystankiem był Janów, gdzie seniorzy zwiedzili Izbę Tkactwa Dwuosnowowego. Poznali tradycje związane z techniką tkania dwuosnowowego, procesy powstawania wełny oraz mieli okazję uczestniczyć w wystawie prac janowskich tkaczek.

Po drodze do Zamczyska mijane były malownicze podlaskie miejscowości min. Chmielnik, Łapczyn, Niemczyn, o których opowiadał nam przewodnik i tak dotarliśmy do miejsca gdzie mieszka i tworzy od pokoleń łyżkarz pan Mieczysław Baranowski. Pracownia pana Mieczysława składająca się z łyżek, misek i tacek różnych rozmiarów, wykonanych własnoręcznie tradycyjną metodą rzeźbienia w drewnie zrobiła na seniorach bardzo duże wrażenie gdzie następnie sami mogli spróbować techniki wykonywania tak przepięknych rzeczy.

Następnym równie interesującym miejscem była pracownia garncarska, która mieściła się w Czarnej Wsi Kościelnej. Pan Mirosław Piechowski zaprezentował grupie w jaki sposób tworzy od podstaw różnorakie garnki, mające różne zastosowania (od ogrodowych doniczek, aż do garnuszków do picia). Pokazał też technikę wypalania wysuszonych już wcześniej garnków zwanych “siwakami”.

Kolejnym przystankiem na naszym szlaku była kuźnia kowala artysty pana Mirosława Hulewicza. Pokaz prac artysty był spektakularny. Przy uczestnikach wycieczki powstała w parę minut przepiękna zawieszka -rzeźba w kształcie róży.

Na naszej trasie pojawiła się Sokółka z przepięknym Sanktuarium p.w. Św. Antoniego. Seniorzy mogli zapoznać się z historią i architekturą kościoła oraz poznać historię “Cudu w Sokółce.

Po zjedzeniu obiadu wyjechaliśmy w kierunku Moniek. Ostatnim punktem wyjazdu był Gród z X wieku w Parku Kulturowym na Milewszczyźnie (gm. Korycin). Uczestnicy mogli zobaczyć umocnienia podgrodzia, majdan, wiatrak, piwnice i folwarki. To była już ostatni postój naszej wycieczki przed powrotem do domu.