Wycieczka do Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji

Do Lipska seniorzy z „Klubu” wyjechali w dniu 24.06.2021 r. Głównym celem wyjazdu były warsztaty pisania pisanek.

Pierwszym punktem pobytu w Lipsku było Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji, gdzie seniorzy zapoznali się ze zbiorami pisanek i kraszanek z całego województwa Podlaskiego. Poznali różne techniki pisania i malowania pisanek na różnych rodzajach i wielkościach wydmuszek. Zapoznali się z działalnością i funkcjonowaniem Muzeum gdzie dzieci, młodzież i osoby dorosłe mają warsztaty rękodzielnicze. Nasza grupa uczestniczyła właśnie w jednym z nich. Były to warsztaty pisania pisanek techniką batikowa. Technika ta polegała na pisaniu za pomocą igły, gorącym woskiem na wydmuszce. Uczestnikom przedstawiono wiele wzorów do odwzorowania na pisance. Po wykonaniu i wysuszeniu, był czas na malowanie w kolorowych barwnikach. Powstałe pisanki zostały zabrane przez uczestników, jako piękna pamiątka z warsztatów. Warsztaty przeprowadzone zostały przez panie -twórczynie ludowe z zakresu pisankarstwa z terenu Lipska.

Następnie seniorzy udali się na obiad. Po smacznym jedzeniu odwiedzony został nowo powstały Ośrodek Kultury w wyremontowanym starym budynku szkoły. Mieszczą się tam: Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora, Sekcja Judo, Harcerze i Szkoła Tańca. KGW wraz z Klubem Seniora w Lipsku wymieniły się pomysłami z naszymi seniorami. Zostały przekazane przepisy kulinarne oraz inspiracje plastyczne (własnoręcznie wykonane żurnale, przedmioty z wikliny papierowej oraz potężne kolorowe makramy).

Na koniec seniorzy odwiedzili Kościół p.w. Matki Boskiej Anielskiej. Grupa zapoznała sią z historią kościoła opowiedzianą przez mieszkankę parafii Lipskiej. Następnie wszyscy wrócili autokarem do Moniek.