Wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku – w ramach cyklu EtnoNurty – zaprasza w piątek, 11 marca 2022 r., o godz. 18:00, do Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych, prowadzone przez śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora Adama Struga.

To wydarzenie, w którym może wziąć udział każdy, niezależnie od stopnia umiejętności wokalnych. Ten rodzaj śpiewu – gdy prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają – nazywamy naturalnym, tradycyjnym lub plemiennym. Formuła – poza zapoznaniem się z repertuarem – służy wydobyciu naturalnej siły i barwy głosu uczestników. Teksty pieśni wielkopostnych będą dostępne na miejscu.

Zbiór pieśni wielkopostnych imponuje nie tylko liczbą, ale i kunsztem, zawiera  bowiem dzieła najważniejszych polskich poetów i kompozytorów – od średniowiecznych anonimów po twórców wieku  XIX. Dawnej utwory wykonywane były w kościołach, z czasem trafiały pod strzechy, a zmodyfikowane zgodnie z plemienną muzykalnością Polaków przetrwały do naszych czasów. Poza opracowanymi, znanymi szeroko pieśniami mamy też takie, które śpiewane są tylko w określonych regionach.

Podczas prowadzonego przez Adama Struga spotkania będą śpiewane pieśni pasyjne w wariantach z dawnego Łomżyńskiego. W tej najbardziej na północny-wschód wysuniętej części historycznego Mazowsza, sąsiadują ze sobą wioski drobnoszlacheckie, włościańskie i kurpiowskie. Każda z nich wytworzyła przez wieki własny ryt muzyczny, w którym interpretowano starodawne pieśni kościelne niemalże do wczoraj.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej. W muzyce tradycyjnej Adam Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur–moll. Od 2017 do 2019 roku prowadził cotygodniową audycję „Muzyczna podróż po Polsce” na antenie radiowej Jedynki. Od 2019 roku jest gospodarzem czwartkowych edycji Magazynu Kultury Ludowej „Źródła” w radiowej Dwójce. Prowadzi cykl dokumentalny „Owszem Mazowsze” na antenie TVP Warszawa, który przybliża sylwetki osób mieszkających na Mazowszu.

Bilety w cenie 30 zł.

Więcej informacji na stronie: https://pikpodlaskie.pl/event/spotkanie-spiewacze-z-adamem-strugiem/

Krzyżu święty nade wszystko, Adam Strug i Monodia Polska

Plakat informacyjny z czarnym tłem przedstawiający mężczyznę w okularach.