Podsumowanie Zdobnictwa 2022

Aktualności

Podsumowanie Zdobnictwa 2022

10 kwietnia 2022 r. tradycyjnie już w Niedzielę Palmową odbyło się podsumowanie XXVI Wojewódzkiego Przeglądu pn. Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych.

Dyrektor Monieckiego Ośrodka Kultury Dariusz Gwiazda przywitał zebraną publiczność i zaproszonych gości, w tym Pana dr Artura Gawła -dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, panią plastyk Krystynę Kunicką z Podlaskiego Instytutu Kultury oraz panią Barbarę Iwonę Iwanicką- Przewodniczącą Rady Miejskiej w Mońkach.

Początek imprez uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego “Wrzosy” z Wielkanocną Konopielką. Mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością pani Bożeny Chomiczewskiej z Lipska, która podczas imprezy malowała pisanki techniką batiku. Zainteresowanie dzieci i młodzieży tym stoiskiem było bardzo duże. Wśród stoisk były panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niewiarowa,które sprzedawały wypieki świąteczne ( babki, baranki, mazurki i koszyki chlebowe), goście z Ukrainy Elena Rublova i Vera Mukhina, które przygotowały na tą okazję barszcz ukraiński, pierożki oraz serniczki z żurawiną. Wystawiły też swoje przepiękne akwarele, które można było kupić. Pojawiły się też stoiska z własnoręcznie zrobionymi kartkami świątecznymi oraz jajkami zdobionymi różnymi technikami zdobniczymi.

Do konkursu nadesłano 149 zestawów prac ok. 144 autorów w pięciu dyscyplinach twórczych – pisanki, pająki, palmy, kwiaty, wycinanki. Jury przeglądu stwierdziło, iż edycję XXVI Wojewódzkiego Przeglądu Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych” charakteryzuje bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny, o czym może świadczyć zarówno duża ilość nagród, jak też niewielka liczba prac wyeliminowanych z pokazu. Godne podziwu są przepiękne, tradycyjne pisanki, wykonane metodą batikową (szpilkową) oraz drapane z terenów Lipska, Augustowa, Moniek, Białegostoku, Trzciannego, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Goniądza, Kruszyna, Długołęki, Jasionówki, Jaświł, Szudziałowa. Wspaniałe też są palmy wielkanocne z Moniek, Trzciannego, Jaświł, Mikicina, Dolistowa oraz barwne kompozycje kwiatowe z Moniek, Krypna i Długołęki. Pojawiły się również misternie wykonane pająki ze słomy lub trzciny, ozdobione kolorowymi elementami z bibuły z Długołęki, Dolistowa i Moniek. Interesujące też są wycinanki ludowe, których było w tym roku bardzo dużo.

Wiosna w obrzędowości ludowej to okres prawdziwej eksplozji zabiegów magicznych i życzeń wróżebnych dotyczących urodzaju, obfitości, płodności, zdrowia, zamążpójścia. Wielkanoc zaś jest Świętem budzącej się wiosny i odnowionej przyrody, a przede wszystkim Świętem odnowionego człowieka. Zarówno Przegląd jak i wystawa towarzysząca konkursowi jest dobrym miejscem do refleksji nad tradycją, sztuką obrzędową, co podnosi poziom emocjonalnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.

Przegląd został sfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Mońkach, Podlaskiego Instytutu Kultury oraz Monieckiego Ośrodka Kultury.

Uczestnikom nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa za rok.

WYNIKI PRZEGLĄDU