Podsumowanie przeglądu Wielkanocnego

Aktualności

Tradycyjnie już jak co roku przed świętami Wielkiej Nocy w Monieckim Ośrodku Kultury organizowany jest Wojewódzki Przegląd Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych. Tegoroczna edycja charakteryzowała się bardzo wysokim i wyrównanym poziomem artystycznym, o czym może świadczyć zarówno duża ilość nagród, jak też niewielka liczba prac wyeliminowanych z pokazu.

Jury w składzie: Kunicka Krystyna – plastyk PIK w Białymstoku – przewodnicząca, Wyszkowska Lila – plastyk PIK w Białymstoku, Siemieniuk Monika – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Pluta Aleksandra – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Kowalski Szymon – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Katarzyna Gutowska – instruktor d/s plastyki MOK, oceniła 173 zestawy prac, ok. 165 autorów (pisanki, pająki, palmy, kwiaty, wycinanki)

Godne podziwu są przepiękne, tradycyjne pisanki, wykonane metodą batikową (szpilkową), batikową (lejkową) oraz drapane z terenów Lipska, Augustowa, Moniek, Białegostoku, Mielnika, Trzciannego, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Dąbrowy Białostockiej, Goniądza, Kruszyna, Długołęki, Jasionówka, Jaświły, Szudziałowa. Wspaniałe też są palmy wielkanocne z Moniek, Osowiec- Twierdza, Potoczyzna, Jaświł, Mikicina, Dolistowa, Szypliszki oraz barwne kompozycje kwiatowe z Niewiarowa i Jaświł. Pojawiły się również misternie wykonane pająki ze słomy lub trzciny, ozdobione kolorowymi elementami z bibuły z Andrychowa, Długołęki, Dolistowa, Słomianki, Jaświł i Moniek. Interesujące też są wycinanki ludowe, których było w tym roku bardzo mało.

Niestety, ale coroczna wystawa towarzysząca konkursowi w trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, niestety nie odbędzie się w dotychczasowej formie. Zdjęcia i film z wystawy zostaną umieszczone na stronie Monieckiego Ośrodka Kultury oraz Państwowego Instytutu Kultury w Białymstoku. Z racji, że od 27 marca br. wprowadzono nowe obostrzenia sanitarne na terenie całego kraju związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-Cov-2, odbiór nagród i dyplomów zostało przełożone na 12 kwietnia br. Za wszystkie problemy serdecznie przepraszamy. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Wierzymy, iż tradycja obrzędowa związana ze zdobnictwem wielkanocnym ma szansę przetrwania w naszym regionie. Jednocześnie dziękuje zwłaszcza nauczycielom, opiekunom zespołów plastycznych za wkład pracy włożony w wychowanie kontynuatorów tradycyjnego zdobnictwa wiosennego.

Dziękujemy również fundatorom nagród i sponsorom przyczyniającym się do organizacji tej imprezy:

Burmistrzowi Moniek – Zbigniewowi Karwowskiemu

Starostwu Powiatowemu w Mońkach

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 

WYNIKI PRZEGLĄDU