Dni Moniek 2021

Aktualności

Dni Moniek 2021

Tegoroczne obchody Dni Moniek 2021 odbyły się w dn. 14 – 15 sierpnia. Przez dwa dni w Mońkach odbywały się imprezy o charakterze kulturowo – sportowym. Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Moniek oraz Moniecki Ośrodek Kultury. Patronat medialny nad imprezą objęli: Portal informacyjny e-monki.pl, Wieści Monieckie oraz KulturaMonki.pl. 

Sobota była pierwszym i zarazem główny dniem obchodów Dni Moniek 2021. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia i wyświęcenia nowo powstałej Mediateki w Mońkach. Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej ks. Wojciech Wojtach poświęcił budynek zaś symboliczną wstęgę przecięli m.in. wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, posłowie na Sejm RP Jarosław Zieliński i Mieczysław Baszko oraz Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski w asyście Pani Wiesławy Filipkowskiej – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Mońkach i Andrzeja Zdanowicza – Zastępcy Burmistrza Moniek.

Główna część obchodów Dni Moniek odbywała się w Amfiteatrze Miejskim przy Al. Niepodległości. O godz. 15.00 Krzysztof Giro – prowadzący imprezę, przywitał pierwszych uczestników i zaprosił wszystkich zebranych do wspólnych zajęć z tańca Zumba. Po krótkiej rozgrzewce na widowni przyszedł czas na program przygotowany przez Moniecki Ośrodek Kultury. Na scenie wystąpiły dzieci z zespołów tanecznych i wokalnych. Następnie na scenie odbył się pokaz “magii” przygotowany przez iluzjonistę Łukasza Granta. 

Kolejnym punktem DNI MONIEK było oficjalne otwarcie i wyświęcenie Amfiteatru Miejskiego, który został zmodernizowany w 2019 roku. Proboszcz parafii ks. Henryk Radziewicz dokonał poświęcenia obiektu zaś wstęgę przecieli m.in.:wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Zbigniew Karwowski – Burmistrz Moniek, Dariusz Gwiazda – Dyrektor MOK oraz Barbara Iwanicka – Przewodnicząca Rady Miejskiej. 

Przez rozprzestrzenianie się w kornika w monieckim “gaju” obok amfiteatru została wycięta duża ilość drzew. Święto miasta jest najlepszą okazją do zapoczątkowania nowej akcji, która ma na celu odsadzenie wyciętych drzew. Z tej inicjatywy odbyło się symboliczne posadzenie sadzonek drzew przez zaproszonych gości. Sadzonki świerku pospolitego zostały wyhodowane z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek w trakcie Pielgrzymki Polskich Leśników z okazji przekazania choinki dla Watykanu.

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie odbywały się już tylko występy zaproszonych zespołów, które były przeplatane różnymi konkursami dla publiczności. Na scenie wystąpili m.in. zespół Orlando z Moniek, kabaret Babeczki Podlaskie oraz zespół Szpilki. Gwiazdą tegorocznych Dni Moniek był zespół Chłopcy z Placu Broni.

15 sierpnia był drugim dniem obchodów Dni Moniek 2021. W Hali Sportowej Zespołu Szkół przy ul. Planetarnej odbył się Turniej Szachowy im. Stanisława Rasia o Puchar Burmistrza Moniek. Wyniki turnieju szachowego. W kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach o godz. 12 odbyła się msza św. w intencji mieszkańców miasta i gminy Mońki. Po mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego pod pomnikami pamięci odbyło się symboliczne złożenie kwiatów.

Głównym wydarzeniem tego dnia była promocja książki Ludzie Moniek autorstwa Tadeusza Skutnika. Impreza odbyła się w sali kinowej nowo wybudowanej Mediateki. Zaprezentowanie bohaterów książki poprzedziła część artystyczna w wykonaniu Kwartetu Primavera w składzie: Paulina Kołtyś – I skrzypce, Paweł Kuk –  II skrzypce, Luiza Wojsław – Altówka, Sebastian Wojsław – Kontrabas. W drugiej części na scenie pojawił się autor publikacji Pan Tadeusz Skutnik, który przedstawił zebranym gościom kalendarium historii Moniek. Po krótkim wstępie i rysie historycznym autor przedstawił i zaprezentował na dużym ekranie bohaterów książki. Na zakończenie książki zostały rozdane przybyłej publiczności.